Zakon o državnoj potpori za istraživačko-razvojne projekte (Narodne novine 64/18) uređuje zakonodavni okvir koji potiče ulaganje u istraživanje i razvoj putem davanja poticaja za ulaganja.
Cilj zakona je poticanje privatnog sektora na više ulaganja u istraživanje i razvoj. Želi se povećati broj poduzetnika koji ulažu u istraživanje te potaknuti suradnja sa znanstvenim organizacijama.
Vrsta potpore koja se odobrava ovim Zakonom je porezna olakšica za istraživačko-razvojne projekte. Projekti trebaju pripadati u kategorije temeljnog istraživanja, industrijskog istraživanja, eksperimentalnog razvoja ili za studije izvedivosti.
Prihvatljivi prijavitelji za ovu olakšicu su mali, srednji i veliki poduzetnici koji:
- su obveznici poreza na dobit odnosno poreza na dohodak,
- imaju poslovnu jedinicu ili podružnicu na području Republike Hrvatske.
Kolika je državna potpora za istraživanje i razvoj?
Intenzitet potpore koju korisnik može ostvariti može biti do:
- 100% opravdanih troškova projekta za temeljna istraživanja;
- 50% opravdanih troškova projekta za industrijska istraživanja;
- 25 % opravdanih troškova projekta za eksperimentalni razvoj;
- 50 % opravdanih troškova za studiju izvedivosti.
Intenziteti potpore za industrijska istraživanja i eksperimentalni razvoj mogu se uvećati do maksimalnog intenziteta potpore od 80% prihvatljivih troškova, odnosno:
- za 20-postotnih bodova za male poduzetnike te
- za 10-postotnih bodova za srednje poduzetnike
- za 15-postotnih bodova ako je ispunjen jedan od sljedećih uvjeta:
- projekt uključuje učinkovitu suradnju između minimalno 2 poduzetnika ili između poduzetnika i organizacije za istraživanje i širenje znanja
- rezultati projekta objavljuju širokoj javnosti na konferencijama, objavom u repozitorijima s otvorenim pristupom ili besplatnim računalnim programima i računalnim programima s otvorenim kodom
Koji su prihvatljivi troškovi?
Prihvatljivi troškove projekta uključuju:
- troškove osoblja, koji uključuju troškove plaća i naknada istraživača, tehničara i sl.
- troškove amortizacije instrumenata i opreme
- troškove istraživanja koje se provodi na temelju ugovora, znanja i patenata koji se pribavljaju
- izdatke poslovanja (troškovi materijala, potrošne robe i sličnih proizvoda)
- dodatne režijski troškovi
- troškove izrade studije izvedivosti.
Koje su prednosti korištenja potpore za istraživanje i razvoj za poduzetnike?
- Viša vrijednost imovine
- Viši iskazani bruto/neto dobitak jer se dio troška plaća priznaje kao imovina
- Manji iznos plaćenog poreza na dobit/dohodak
- Iskazani R&D.
Koje su novosti u najavi?
Prema najavama iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, do kraja godine bi trebao biti izmijenjen Zakon o državnoj potpori za istraživačko-razvojne projekte. Izmjene će se odnositi na mogućnost ostvarivanja većeg intenziteta potpora. Intenziteti potpora će se uvećati u skladu s novim izmjenama Uredbe Komisije, a koja uređuje pitanja državnih potpora, između ostalih i državne potpore za istraživanje i razvoj.
Naime, podaci Ministarstva pokazuju da je poražavajuće mali broj kompanija u Hrvatskoj koristio pravo na državnu potporu, odnosno poreznu olakšicu. U pet je godina, od 2019. do kraja 2023., tek 56 poduzetnika podnijelo prijavu za državne potpore, i to za 130 R&D projekata. Od prijavljenih 130 projekata status korisnika potpore odobren je za njih 97. Također, podaci govore da je gotovo pola od ukupnog iznosa potpora (46,55 %) isplaćeno u prvoj godini primjene Zakona. Dakle, slabi rezultati Zakona okidač su za njegove izmjene koje očekujemo u ovoj godini. Možda će Vas zanimati: Kako maksimalno iskoristiti EU sredstva za razvoj inovacija i tehnologije?
Ako ulažete u istraživanje i razvoj te Vas zanima koji se uvjeti moraju ispuniti za prijavu za državnu potporu za istraživačke projekte, javite nam mailom na info@innomconsluting.eu. INNOM savjetovanje stoji Vam na raspolaganju.