Što je ISO 9001?
ISO 9001 je međunarodno priznat standard za sustave upravljanja kvalitetom, čiji je primarni cilj osiguravanje dosljednosti i poboljšanje zadovoljstva klijenata kroz proces kontinuiranog poboljšavanja poslovnih operacija. Njegova primjena pomaže poduzećima da učinkovito upravljaju svojim poslovnim procesima i da se usmjeravaju na ono što je važno za kupce i druge zainteresirane strane.
Kratki vodič kroz ISO sustave
ISO standardi su međunarodno priznati standardi, objavljeni od strane ISO (Međunarodne organizacije za standardizaciju), koji uključuju smjernice za implementaciju sustava upravljanja u različitim područjima poslovanja. Međunarodna organizacija za standardizaciju, predstavlja globalnu instituciju zaduženu za razvoj standarda. Kako bi se izbjeglo vezivanje uz bilo koji od svjetskih jezika, da bi norma i po tom pitanju bila nepristrana, dogovorom je odlučeno da će se koristiti kratica „ISO“ nastala od grčke riječi „isos“ što znači „jednak“.
Postoje različiti ISO standardi za sustave upravljanja, a ovdje ćemo navesti samo neke od najpoznatijih:
- ISO 9001 za sustav upravljanja kvalitetom,
- ISO 14001 za sustav upravljanja okolišem,
- ISO/IEC 27001 za sustav upravljanja informacijskom sigurnošću,
- ISO/IEC 20000-1 za sustav upravljanja IT uslugama,
- ISO 37001 za sustav upravljanja suzbijanjem podmićivanja,
- ISO 45001 za sustav upravljanja zdravljem i sigurnošću na radu,
- ISO 50001 za sustav upravljanja energijom.
Implementacija ISO standarda u poslovne procese je prepoznata kao ključni element za povećanje konkurentnosti na globalnom tržištu. Zahtjev za posjedovanjem ISO certifikata u javnim natječajima koje objavljuju institucije Europske unije i privatni sektor značajno pridonosi povećanju transparentnosti u poslovanju. Zbog toga se izvozno orijentirane tvrtke sve više opredjeljuju za usklađivanje svojih poslovnih praksi s međunarodno priznatim standardima upravljanja.
Standardizacija i certificiranje u velikoj mjeri doprinose jačanju položaja izvoznika na europskom tržištu, poboljšanju reputacije kompanije kao pouzdanog i dobro organiziranog poslovnog partnera. To ne samo da služi kao odličan marketinški alat već i osigurava zaštitu informacija i osjetljivih podataka uz jasno definirane odgovornosti i ovlasti unutar organizacije.
Koje su prednosti uvođenja ISO 9001 certifikata?
Implementacija ISO 9001 standarda u poslovanje organizacija donosi brojne prednosti, kako interno tako i eksterno, utječući pozitivno na kupce, zaposlenike, dobavljače i društvo u cjelini. ISO 9001, usmjerava organizacije ka postavljanju jasnih ciljeva, procesa, te kontinuiranoj evaluaciji i reviziji tih procesa s ciljem osiguranja njihove učinkovitosti.
Za kupce, implementacija znači poboljšanu kvalitetu proizvoda i usluga, dosljednost u isporuci, bolju uslugu i veće povjerenje. Standard osigurava visoku kvalitetu kroz manje grešaka i pouzdaniju isporuku, povećavajući zadovoljstvo i lojalnost kupaca. Transparentnost i otvorena komunikacija dodatno jačaju povjerenje i zadovoljstvo kupaca, čineći ISO 9001 moćnim marketinškim alatom koji privlači nove kupce.
Zaposlenicima, pruža jasnu strukturu i smjernice, poboljšavajući radno okruženje kroz definirane procese i zadatke. To smanjuje mogućnosti za greške i povećava zadovoljstvo zaposlenika, čime se posredno poboljšava produktivnost i motivacija.
Dobavljači se također izravno koriste kroz strože kriterije odabira i evaluaciju njihovih performansi, što dovodi do bolje suradnje i međusobnih odnosa. Standard potiče organizacije na upravljanje vanjskim dobavljačima na način koji osigurava kvalitetu i dosljednost, omogućavajući zajednička poboljšanja i inovacije.
Na društvenoj razini, ISO 9001 pomaže organizacijama da se usredotoče na ispunjavanje zakonskih i regulatornih zahtjeva te na očekivanja društva, promičući odgovorno poslovanje i kontinuirano poboljšavanje. To doprinosi održivosti, etičnosti u poslovanju i boljoj percepciji organizacije u društvu.
ISO 9001 standard nije samo okvir za unapređenje internih operacija organizacije, već ključan element u izgradnji dugoročno uspješnih i održivih poslovnih praksi koje koriste svim dionicima uključenima u proces poslovanja. Implementacijom ovog standarda, organizacije ne samo da poboljšavaju svoje poslovanje i efikasnost, već direktno doprinose zadovoljstvu i lojalnosti kupaca, motivaciji i zadovoljstvu zaposlenika, jačanju odnosa s dobavljačima te pozitivnom utjecaju na društvo.
Ove godine je najavljena potpora poduzećima za ispunjavanje primjenjivih zahtjeva standarda, ocjene sukladnosti i certifikacije proizvoda, usluga ili procesa kroz PKK
Važnost ovog segmenta poslovanja prepoznata je već i u OPKK 2014.-2021. Veliki interes za certificiranje potvrđen je i naknadnim uvećanjem alokacije za četvrtinu iznosa čime su MSP-ovi imali na raspolaganju nešto više od 6.4 milijuna eura. Novi PKK ide dalje te predviđa alokaciju od 20 milijuna eura. U odnosu na prethodno razdoblje alokacija se povećala tri puta.
Planirani datum objave natječaja je u srpnju 2024. godine. Glavni cilj natječaja je unaprijediti konkurentnost hrvatskih poduzetnika na međunarodnom tržištu i povećati prihode. Prvenstveno kroz usvajanje normi i standarda za certifikacije proizvoda. Primatelji potpore mogu očekivati financijsku potporu koja pokriva 60% ukupnih troškova koje su predmet potpore. Možda će vas još zanimati: EU fondovi za poduzetnike u 2024 godini
INNOM savjetovanje vam stoji na raspolaganju kako bi vam pružilo stručno vođenje u procesu osiguravanja potpore. Za više informacija i početak suradnje, možete nas kontaktirati putem e-mail adrese info@innomconsulting.eu. Radujemo se što ćemo zajedno raditi na ostvarenju Vaših ciljeva te Vam pomoći da postanete ponosni nositelj ISO certifikata!