Što je LEAN i koje prednosti donosi?

LEAN proizvodnja ili „vitka“ tj. ekonomična proizvodnja odnosi se na izbacivanje svega što opterećuje poslovanje i ne čini „dodanu vrijednost“. Korijene vuče iz automobilske industrije, a danas je prisutna u svim vrstama proizvodnje pa i u područjima logistike, zdravstva i turizma. Poslovna filozofija usmjerena je na proizvodnju sa što manje zaliha, kapitala, ljudskog rada, neispravnih proizvoda, zastoja i nepotrebnog čekanja.

Implementacija LEAN metoda može se primijeniti kako na srednja i velika poduzeća, tako i na mala poduzeća koja imaju prednost u brzini implementacije.

 

Osnovni principi LEAN-a

 

LEAN sustav počinje eliminacijom gubitaka, optimizacijom resursa i procesa. Umjesto specijalizirane opreme, koriste se višenamjenski strojevi koji povećavaju fleksibilnost. Protok materijala organiziran je kroz ćelijski raspored koji pojednostavljuje rad, dok pull sustav proizvodnju pokreće prema stvarnoj potražnji, smanjujući zalihe. Vizualni signali, poput „kanbana“, reguliraju korake u procesu i povezuju proizvodnju s potražnjom.

LEAN metodologijom nastoji se proizvoditi u manjim serijama, primijeniti brzu pripremu strojeva te održati ujednačenu proizvodnju. Kako bi sustav mogao funkcionirati, važan je i sustav kontrole. Kontrola kvalitete uključuje alate poput „Poka-yokea„ koji sprječava greške, „Kaizena“ koji potiče kontinuirano poboljšanje, te „Jidoke“, koja omogućuje radnicima zaustavljanje proizvodnje radi otklanjanja problema.

Navedeni koraci važni su za ujednačen i kontinuiran tok proizvodnje te prepoznavanje toka vrijednosti. Možda će vas još zanimati: Potpora poduzećima za certifikaciju proizvoda i uvođenje sustava upravljanja 

 

LEAN

 

Koji su koraci uvođenja LEAN menadžmenta?

 

  • Odluka menadžmenta da se usvoji cjelokupna poslovna filozofija te da vodstvo tvrtke prihvati LEAN kao prioritet.
  • Obuka tima ljudi koji su neposredno u kontaktu sa operativom te su spremni educirati se raznim treninzima vođenja, radionicama o situacijskom vođenju i LEAN alatima kako bi usmjerili radnike na poboljšanje sistema.
  • Izrada Value Stream Mappinga koja uključuje menadžere, voditelje i članove tima koji u formi radionice identificiraju nepotrebne troškove i gubitke te vizualno prikazuju željeno stanje. Također obuhvaća uklanjanje gubitaka, uzimajući u obzir raspoložive kadrovske, tehnološke i financijske resurse.
  • Uređivanje Obeye kao zamišljenog mjesta za brze, efikasne sastanke koji se u najčešćoj praksi održavaju stojeći s ciljem povećanja produktivnosti. Sastanci se održavaju svakodnevno, na operativnoj bazi te omogućuju kontinuirano praćenje napretka.
  • Održavanje Kaizen radionica koje su namijenjene za problematična područja u procesu. Na radionicama se pokušavaju utvrditi gubici i nedostatci te primijeniti LEAN alati.
  • Uvođenje 5S filozofije organiziranja radnog prostora s ciljem povećanja učinkovitosti i kanban ploče za evidenciju zadataka.

Nakon uvođenja normi, standard se proširuje na čitavi proces čime se prilagođava određenom dijelu te se mjere rezultati i njihova odstupanja.

Zaključno, konstantno nadgledanje i poboljšanje uz praćenje pridržavanja postavljenih smjernica, ključni su faktori koji rezultiraju boljim poslovnim rezultatima.

Najavljeni EU natječaj Ministarstva gospodarstva pruža poduzećima priliku za certifikaciju proizvoda i uvođenje sustava upravljanja što uključuje i financiranje LEAN sustava upravljanja poslovnim procesima i kvalitetom. Vaše poduzeće tako može lakše standardizirati svoje poslovanje implementirajući LEAN metodologiju kontinuiranog unaprjeđenja poslovanja, procesa i zaposlenika.

INNOM savjetovanje stoji na raspolaganju kako bi Vam pružilo stručno vođenje u procesu prijave na natječaj za certifikaciju proizvoda i uvođenje sustava upravljanja.

Za više informacija i početak suradnje, možete nas kontaktirati putem e-mail adrese info@innomconsulting.eu.

Radujemo se što ćemo zajedno raditi na ostvarenju Vaših ciljeva!