Strategija pametne specijalizacije (S3 strategija) strateški je dokument koji definira prioritetna područja za poticanje ulaganja u istraživanje, razvoj i inovacije (IRI) javnim sredstvima i predstavlja ključni dokument za usmjeravanje sredstava iz EU fondova namijenjenih za ovu svrhu.
Europska unija inicirala je izradu Strategije pametne specijalizacije (S3) kako bi svaka država članica identificirala vlastita područja specijalizacije koja su prioritetna za ulaganje. Prema S3 konceptu prioritetna područja trebaju biti postavljena u suradnji tijela javne vlasti i predstavnika poslovnog sektora, znanstveno-istraživačke zajednice, poslovnih udruženja i nevladinih udruga te drugih dionika inovacijskog sustava.
Možda će vas zanimati: Uspješna priča Ecovoyage: Mlada znanstvenica zahvaljujući EU projektu postaje poduzetnica
S3 Strategija za razdoblje 2021. – 2029. uzima u obzir stečena iskustva, naučene lekcije i dostupne dokaze iz provedbe Strategije pametne specijalizacije za razdoblje od 2016. do 2020. godine kako bi se postigla značajna poboljšanja u sljedećem ciklusu provedbe programa pametne specijalizacije.
S3 Strategija do 2029. definira sljedeća tematska prioritetna područja (TPP):
1) Personalizirana briga o zdravlju
2) Pametna i čista energija
3) Pametan i zeleni promet
4) Sigurnost i dvojna namjena – svijest, prevencija, odgovor, sanacija
5) Održiva i kružna hrana
6) Prilagođeni i integrirani proizvodi od drva
7) Digitalni proizvodi i platforme
U odnosu na prethodno razdoblje, formiran je novi TPP Digitalni proizvodi i platforme koji nastoji graditi na hrvatskim IKT kapacitetima i novim digitalnim tehnologijama i rješenjima.
Što TTP obuhvaća?
TPP obuhvaća dijelove IKT-a i kreativnih industrija koji većinu svoje dodane vrijednosti ostvaruju pružanjem usluga povezanih s IT-om, što uključuje razvoj prilagođenog i gotovog softvera ili softver kao uslugu (SaaS). Dionici ovog TPP-a su istraživački i poslovni subjekti koji se bave računalnim programiranjem i povezanim konzultantskim aktivnostima, uključujući razvoj modula i komponenti za umjetnu inteligenciju i velike podatke (što se također naziva temeljnim IKT rješenjima i platformama), gaming i kreativna rješenja za buduće prilike u području metaverzuma, tehnologije razvoja softvera i low-code alate (Devtech), Fin-tech i disruptivne usluge, uključujući lance blokova, Edu-tech, uključujući gamifikaciju te pametna i digitalna rješenja za javni sektor, kao što su Smart City i slična rješenja za otoke i sela. Ovaj TPP također uključuje proizvođače IKT opreme i hardverskih komponenti koje su snažno i nerazdvojivo povezane s ugrađenim softverom i ostalom softverskom podrškom potrebnom za njihovo potpuno funkcioniranje.
Možda će vas zanimati: Što donose EU fondovi za inovacije do kraja 2024. godine?
Za aktivnosti istraživanja i inovacija, unutar spomenutih tematskih prioritetnih područja, Hrvatska će do 2027. imati više od milijardu eura iz EU fondova na raspolaganju. Uzimajući u obzir navedeno, prednost za financiranje imat će projekti koji doprinose upravo ciljevima definiranim u sklopu Strategije pametne specijalizacije.
Za prilike koje omogućuju rast i konkurentnost kroz S3 strategiju, naš tim nudi cjelovitu podršku – od analize do realizacije vaših projekata. Kontaktirajte nas na info@innomconsulting.eu i zajedno oblikujmo vaše inovativne ideje.
Možda će vas zanimati: Želite ostvariti bespovratna sredstva putem EU natječaja “Transformacija i jačanje konkurentnosti kulturnih i kreativnih industrija”?